נחנך בנק הדם של ישראל ברמלה

ראש העיר רמלה, מיכאל וידל: "רמלה משנה את פניה – זו לא רק סיסמה. והיום אנחנו מקבלים את העדות הטובה ביותר לכך".


בנק הדם הלאומי של מגן דוד אדום נחנך השבוע (שני) ברמלה במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות ניצן הורוביץ, סגן שר החוץ עידן רול, ראש העיר רמלה מיכאל וידל, מנכ"ל מד"א אלי בין, הרב הראשי של העיר רמלה הרב יחיאל אבוחצירא שליט"א, נשיא מד"א אבי זהר ויו"ר הועד הפועל של מד"א הרב אברהם מנלה.

בבניין החדש שבנייתו החלה בשנת 2018 ברמלה, טמונות מעבדות שירותי הדם מתחת לקרקע. הבניין החדש הממוגן יאפשר המשך פעילות רגילה גם בעת איומים ביטחוניים. בבניין החדש יופעל ציוד משוכלל שיאפשר בדיקות מהירות של מנות הדם. שירותי הדם של מד"א יוכלו להגדיל את תפוקת העבודה ובעתיד לטפל בכחצי מיליון מנות דם בשנה. בנק החלב הלאומי של מד"א ובנק הדם הטבורי הציבורי שמופעל גם כן ע"י מגן דוד אדום יפעלו גם הם בבניין שירותי הדם החדש ובמקום תרוכז גם כל הפעילות הלוגיסטית של מד"א, מה שיהפוך גם למרכז הלוגיסטי הגדול של מגן דוד אדום.

עלות הקמת בניין מרכז שירותי הדם ע"ש מרכוס עומד על 130 מיליון דולר שגויסו מתורמים נדיבים בעיקר באמצעות אגודת ידידי מד"א בארצות הברית, בהם בני הזוג ברני ובילי מרכוס, ד"ר מרים אדלסון ובעלה המנוח שלדון ז"ל ורבים וטובים נוספים. הבניין כולל שלוש קומות תת קרקעיות ממוגנות ובטוחות, בהן חדר קור מאובטח יחיד מסוגו בעולם אשר ביכולתו בעת חירום להכיל עשרות אלפי מנות דם. בניין מרכז שירותי הדם החדש יוכל לתפקד גם תחת חירום והסלמה, וביכולתו לשמור על תפוקת עבודה מלאה ועצמאית באמצעות גנרטורים וללא תלות בגורמי חוץ נוכח ציוד המיגון המשוכלל. מגן דוד אדום, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, מחויב לעבוד 24/7 מסביב לשעון, גם ובעיקר בעת משבר ובשל כך בעת תכנון ובניית בנק הדם ניתן דגש מיוחד לנושא העבודה תחת חירום.

בקומת הכניסה של הבניין יפעל חדר התרמות דם אליו יוכלו אזרחים להגיע על מנת לתרום דם. בקומות התת קרקעיות יפעלו מעבדות בנק דם, חדר קור מאובטח המתפרש על פני כ-400 מ"ר, המוגן מפני איומים ובו יישמר מלאי הדם, מרכז תחבורה וחנייה לאמבולנסים החדשים והמאובזרים.

הנשיא הרצוג אמר בטקס: "בישראל, בכל שבעים שניות, יש אדם הנזקק לעירוי דם או למרכיביו. לשם ההמחשה, בזמן שאדבר כאן אתכם, כמעט עשרה אנשים שונים יושיטו יד לקבלת מנת דם. עשרה אנשים ונשים, שאלמלא המקום החשוב הזה שאנו חונכים כאן יחד היום, ואלמלא מנת החיים שתרמו אזרחים שהם לא מכירים, מרצונם הטוב, מתוך סולידריות ואחווה אנושית פשוטה, ומתוך מודעות לחשיבות העצומה, המחיה, של מנת דם אחת - חייהם היו בסכנה ממשית."

ראש העיר רמלה, מיכאל וידל: "רמלה משנה את פניה – זו לא רק סיסמה. והיום אנחנו מקבלים את העדות הטובה ביותר לכך. הקמת בנק דם ארצי על שטח של 22 דונם, עם מבנה תת־קרקעי גדול, ומנחת מסוקים – אין ספק כי זה הוא פרויקט דגל ענק שמבסס את מעמדה של רמלה כבירת המחוז והמטרופולין של אזור השפלה. אבל זו רק ההתחלה, רבותיי. בנק הדם וקריית מד"א הם רק חלק מהמהלך הכולל של הקמת הקריה הרפואית הגדולה בארץ – מגה-פרויקט שכבר הופקד בוועדה המחוזית-מרכז. 

כאן, במקום הזה, הולך לקום אזור תעסוקה ענק המתמחה בהיי-טק, בביו-טק, ברפואה, בהדרכה וברפואת חירום. אנו אף במגעים להעביר לכאן את גורמי הרפואה הממשלתיים; ומרכזי ההדרכה, המחקר והפיתוח בתחום".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ: ״אני שמח בשם מערכת הבריאות בישראל לציין את השקת בניין מרכז שרותי הדם החדש של מד"א פה ברמלה. היום מגשימים חלום של פתיחת מרכז שרותי הדם החדיש והממוגן שינהל את מלאי הדם של אזרחי ישראל באופן רציף ובטוח. האיתנות והכשירות של מד"א הם צורך אסטרטגי של המדינה. נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם מד"א למען בריאות אזרחי ישראל״.

שר הביטחון, בני גנץ: ״אנו חונכים הערב אוצר לאומי שמהותי לחיי כולנו. תודה לאנשי מד"א, ולכל התורמים והמעורבים בהקמת בניין הדם החדש. אנחנו חייבים להיות מוכנים לכל איום בכל עת. בנק דם תת קרקעי שנשמע כמו מדע בדיוני, אך זה אמיתי וזה הראשון בעולם. המבנה החדש יציל את חיי האהובים שלנו, בעת שגרה וחירום ויהווה מודל ודוגמא לעולם. בישראל תרומת דם זו חובה מוסרית וחברתית עליה אנו מתחנכים מגיל צעיר״.

מנכ״ל מד״א, אלי בין: "שנים ארוכות חלפו מאז שנולד הרעיון הראשוני של הקמת מרכז שירותי הדם, ובינתיים האתגרים בפניהם ניצבים מדינת ישראל ומגן דוד אדום הלכו והשתנו, אבל היום, יותר מתמיד, אנחנו יודעים עד כמה חיוני הוא המרכז הזה, שכאמור ניצב בפסגת החדשנות והטכנולוגיה העולמית בתחום שירותי הדם. אחד הגורמים המרכזיים להצלחה זו היא תרומתם של מר ברני והגב' בילי מרכוס, ד"ר מרים אלדסון ובעלה המנוח שלדון ומאות תורמים נוספים מהארץ ומהעולם ועל כך תודתי והערכתי העצומה. תודה מיוחדת לעיריית רמלה ולעומד בראשה, מיכאל וידל על כל הסיוע בהגשמת החלום .