הושק מיצב "בבואה" של האמן הבינתחומי דור זליכה לוי בבריכת הקשתות

המיצב 'בבואה' של האמן הבינתחומי דור זליכה לוי והאוצרת ד"ר סמדר שפי , הושק במסגרת פעילות המרכז לאמנות עכשווית ברמלה


המיצב 'בבואה' של האמן הבינתחומי דור זליכה לוי והאוצרת ד"ר סמדר שפי , הושק במסגרת פעילות המרכז לאמנות עכשווית ברמלה בין  עשרות האורחים נצפתה גם האמנית והמעצבת אילנה גור שסיפרה לראש העיר כי זוהי הפעם הראשונה שהיא מגיעה לבריכת הקשתות "שנים שרציתי להגיע לאתר היפהפה ולא הצלחתי. אני שמחה שהיום יש לי את ההזדמנות החגיגית הזאת". בהמשך גור בת ה-85 נהנתה עם בן זוגה משיט בסירה ומהמיצב הייחודי.

ראש העיר, מיכאל וידל: "אני מתרגש וגאה הערב לארח אתכם בבריכת הקשתות, מבנה היסטורי מהיפים בארץ, להתרשם ולצפות  במיצב וידאו וסאונד 'בבואה'. הפרויקט הוא נדבך נוסף בפעילות הברוכה של המרכז לאמנות עכשווית בהובלתה של ד"ר סמדר שפי הפועל בעיר מזה כשלוש שנים בתמיכה ובסיוע מלאים של עיריית רמלה. כראש עיר אני רואה חשיבות רבה בקידום וטיפוח תחום התרבות והאמנות בעיר כמוקד לחיים משותפים של כבוד הדדי. עכשיו לאחר הפתיחה הרשמית, אני מזמין את תושבי רמלה ומדינת ישראל כולה, שוחרי תרבות ואמנות, לבקר בבריכת הקשתות ובאתרי התרבות והמורשת בעיר וליהנות".

“ביצירתו ‘בבואה’ הופך זליכה לוי את בועת המציאות הזו, למקום של התבוננות פנימה והיפתחות” אומרת ד”ר סמדר שפי האוצרת “המבקרים, אם על המזח ואם בשייט בסירות, מוקפים בדימויים וצלילים. היצירה נוגעת ברבדים רבים של אסוציאציות, רגשות וזיכרונות, נעה בין עבר להווה. בבואה היא גשר מעל הבדלי זמן ותרבות כיוון שהיא עוסקת בהקשבה, ביכולת לשמוע גם את מה שמוכר פחות ויוצרת רגעים מדהימים”. במוקד העבודה יצירות מוסיקליות המושרות במקביל בעברית וערבית, ומתנגנות מ-8 רמקולים שנתלו מתקרת הבריכה. על הקירות מוקרנים דימויים מעוגלים שמקורם בכלים מוסיקליים עתיקים שצולמו בזמן הנגינה עליהם: עורות המתוחים על גבי תופים וכן עיטור שמקורו בפתח תיבת התהודה של כלי המיתר עוּד. היצירה מדגישה את האקוסטיקה המיוחדת של הבריכה, ותוך כדי השייט והתנועה בחלל ניתן להאזין למקטעים שונים מתוך היצירות המוזיקליות. ׳בבואה׳ מבוססת על שירים ערביים פופולריים, שפייטנים יהודים חיברו להם מילים בעברית, פיוטים העוסקים בהבעת אהבה לאל ובכיסופי גאולה. השירים בערבית הם שירי אהבה, המזוהים בביצועם של מוסיקאים בולטים כמו פיירוז וצבאח פח’רי. מנגינת השירים זהה, כך שהשמעת הפיוטים והשירים במקביל יוצרת יחסים הרמוניים מורכבים בין קולות השירה בעברית ובערבית.

דור זליכה לוי הוא אמן וידאו וסאונד, העוסק ביצירתו בשימור ועיבוד זיכרונות אישיים וקולקטיביים. קולות נשכחים מתעוררים לחיים בעבודותיו ומושמעים מחדש באופן המאפשר האזנה, הקשבה והתמסרות. בבואה הופקה בתמיכתם הנדיבה של מפעל הפיס והקרנות אאוטסט, ‘בשביל האמנות’ וארטפורט.

מוזמנים לבריכת הקשתות, רחוב ההגנה 12 רמלה הכניסה מרחוב השומר 08-9216873. א'-ה' 08:00-16:00  שישי, שבת וערבי חג 16:00-09:00  צפייה במיצב בתיאום מראש בלבד. בחודשי יולי אוגוסט, המיצב יפעל בשעות הערב (אין צורך לתאם) חמישי ומוצ"ש 20:00-16:00